Studenci Politechniki zaprojektują Mieszkania Plus. Rusza konkurs!

– Aktywne włączenie się uczelni w realizację programu Mieszkanie Plus to ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym – uważa Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 29 czerwca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ogłoszone zostały założenia konkursu dla studentów „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że poprzez kształtowanie zapotrzebowania na innowacyjne produkty i zapewnianie precyzyjnie zaprojektowanych impulsów prorozwojowych program Mieszkanie Plus może nie tylko osiągnąć swój podstawowy cel – czyli budowę dostępnych cenowo mieszkań dla polskich rodzin – ale też przełamywać bariery technologiczne w całej gospodarce.

Dzięki technologiom mieszkania dostępne dla słabiej uposażonych

– Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu – podkreślił Jarosław Gowin. – Stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości. Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych – do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin – dodał.

Budownictwo dostępne – pomoc dla rodzin

Prace w konkursie będą rozwinięciem jednego z wątków przewodnich. Dotyczą one m.in. tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii; oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości użytkowników mieszkań.

– Inicjatywa budownictwa dostępnego wpisuje się w politykę społeczną państwa, której głównym zadaniem jest przecież pomoc skierowana do polskich rodzin – zaakcentował prof. Jan Szmi

dt, rektor Politechniki Warszawskiej. – Ogłoszony konkurs stanowi również część misji odpowiedzialności społecznej realizowanej przez naszą uczelnię.

Głos studentów – nie tylko architektury

Konkurs ma charakter ideowy. Do udziału w nim zaproszeni są studenci pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujący samodzielnie lub w zespołach. Ze względu na charakter zadania konkurs skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury, lecz jest otwarty na uczestników innych kierunków.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.