Projektuj, buduj, testuj – Studencki Konkurs Mostów Stalowych 2017

Sześć zespołów z pięciu politechnik weźmie udział w Studenckim Konkursie Mostów Stalowych, który we wtorek, 30 maja, o godz. 9.00 rozpocznie się na naszej uczelni. Zadaniem studentów będzie zbudowanie mostu kratownicowego.

Zawody odbędą się na dziedzińcu przed budynkiem D-21 (Bibliotech), a uczestnicy będą mieli osiem godzin na realizację swojego projektu. Wszystkich dziennikarzy prosimy o przybycie ok. godz. 12.00 – konstrukcje powinny być wtedy częściowo zmontowane.

Drużyny muszą przygotować projekt mostu i samodzielne wykonać konstrukcję z elementów stalowych. Następnie przeprowadzone zostaną próby obciążeniowe w laboratorium Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Przygotowane konstrukcje mogą mieć maksymalnie 2,5 m rozpiętości i 1 m szerokości.

– Zespoły muszą wziąć pod uwagę m.in. zużycie materiałów i czas potrzebny  na realizację proje

ktu, ale kluczowe znaczenie będzie miała nośność obiektu. To właśnie ten element będzie najważniejszy przy ocenie końcowej – tłumaczy dr inż. Paweł Hawryszków, opiekun Koła Naukowego “Młodzi Mostowcy PWr”, które organizuje zawody.

Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie umiejętności pracy zespołowej i sprawdzenie możliwości organizacyjnych przyszłych inżynierów, lecz także przybliżenie problemów, z którymi muszą się zmierzyć konstruktorzy – ograniczenia przestrzenne, wytrzymałość materiałów, proces montażu oraz bezpieczeństwo.

Próby obciążeniowe zaplanowano na środę, 31 maja, a zwycięzców poznamy ok. godz. 15.00. Informacje dla mediów umieszczane są na stronie: www.pwr.edu.pl.