Ustawa 2.0. jest w pierwszej kolejności dla studentów

– To ma być ustawa, która będzie służyła nie nam politykom, nie kadrze naukowej, nie administracji uczelni, tylko w pierwszej kolejności studentom, ich najlepszemu wykształceniu i przygotowaniu do zderzenia z rynkiem pracy – powiedział Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas oficjalnej prezentacji założeń do Ustawy 2.0.

Trzy wyłonione w konkursie zespoły przedstawiły wczoraj na Politechnice Warszawskiej założenia do nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Oficjalnej prezentacji towarzyszyła debata ze środowiskiem studenckim, akademickim i internautami.

To są projekty pełne bardzo interesujących inspiracji. Na pewno bardzo kontrowersyjnych. Najmniej kontrowersyjne byłoby utrzymanie status quo, tylko że ono oznaczałoby przyzwolenie na marginalizację polskiej nauki i polskich uczelni. Te trzy prezentacje to były snopy światła skierowane w przyszłość – stwierdził Jarosław Gowin. – Zmiany powinny być ewolucyjne i rozłożone w latach, ale musi się zmienić to, co kluczowe, aby wszystko poszło po nowemu. Musimy znaleźć takie punkty archimedesowe, które ruszą z posad świat polskiej nauki, pchną tę naukę ku rozwojowi – dodał wicepremier.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.