Stypendyści Programu Kirklanda spotkają się na UAM

22 marca 2017 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odwiedzą studenci z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. To Stypendyści Programu Kirklanda – dwusemestralnego stażu naukowego w Polsce dla obywateli krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Ich wizyta w naszym mieście potrwa 3 dni.

Misją Programu Kirklanda jest wspieranie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Program ma przyczyniać się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w tych krajach, sprzyjać ich modernizacji oraz nawiązywaniu współpracy między krajami regionu.

Podczas wizyty przewidziano m.in. zwiedzanie poznańskich atrakcji turystycznych, a także wykłady naukowców z UAM. „Polskie społeczeństwo 28 lat po Wielkiej Zmianie 1989 roku” to temat prelekcji, którą dla stypendystów wygłosi prof. Krzysztof Podemski. W kolejnych dniach pobytu będą oni mieli także okazję wysłuchać wykładu prof. Stanisława Jankowiaka, który opowie o Poznańskim Czerwcu oraz prof. Pawła Churskiego, który podejmie temat tran

sformacji gospodarczej w Polsce po roku 1989. Wizytujący Poznań raczej nie będą narzekać na brak atrakcji – zaplanowano dla nich również wizytę w Bramie Poznania, Katedrze czy na Zamku Przemysła. Stypendyści spotkają się także z przedstawicielami Stowarzyszenia „Lepszy Świat” oraz Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Gości powitają w naszym mieście Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski oraz Prorektor UAM ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Ryszard Naskręcki, którzy spotkają się z nimi w Sali Senatu UAM pierwszego dnia pobytu.

Obecnie w pięciu miastach akademickich w Polsce (Krakowie, Lublinie, Poznaniu,  Wrocławiu i Warszawie) przebywa 43 Stypendystów Programu Kirklanda z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. W Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu staż odbywa 9 stypendystów z Armenii, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy.