Erasmus obchodzi swoje 30 urodziny!

Ponad 180 tys. młodych Polaków uczestniczyło w wymianie międzynarodowej w ramach programów Erasmus i Erasmus+. 11 stycznia 2017 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się inauguracja obchodów 30-lecia programu z udziałem wiceministra nauki Piotra Dardzińskiego.

– Sukces Erasmusa tkwi w prostocie jego założeń i otwartości na studenta. Fakt, że doczekał się już własnego pokolenia profesorów, którzy nie pamiętają czasów sprzed programu, najlepiej świadczy o jego znaczeniu i wciąż znacznym potencjale rozwoju – wielokrotnie powtarzał Jarosław Gowin.

50-krotny wzrost liczby zagranicznych studentów

W Europie program międzynarodowej wymiany studenckiej został zapoczątkowany w 1987 roku, w Polsce – dwanaście lat później. W ciągu tego czasu liczba corocznie przybywających studentów zagranicznych wzrosła 50-krotnie – z 220 do 11 000 osób. Grupę najliczniej przyjeżdżającą na polskie uczelnie stanowią Hiszpanie (przybyło

ich dotychczas ponad 20 tys.). Równie chętnie z programu Erasmus i Erasmus+ korzystają polscy studenci – szacuje się, że uczestniczyło w nich ponad 180 tys. młodych Polaków. Wpływa to w istotny sposób na zwiększenie umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, zwłaszcza, że w wymianach uczestniczą także badacze.

– Pracownicy uczelni – obok zdobywania doświadczeń naukowych, dydaktycznych oraz poznawania europejskiego rynku pracy – stają się ambasadorami promowania tradycji polskiej kultury oraz polskiej myśli naukowej – mówił minister Gowin.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.