Rekrutacja 2016: uczelnie techniczne najczęstszym wyborem maturzystów

Po zakończeniu rekrutacji na rok akademicki 2016/2017 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeanalizowało wybory tegorocznych maturzystów. Podobnie jak w poprzednich latach największą popularnością cieszyły się kierunki ścisłe oraz politechniki.

Studia w tym roku rozpocznie łącznie 436 316 osób – to niemal o 10 tysięcy mniej niż w roku akademickim 2015/2016. Ponad 340 tysięcy studentów rozpocznie naukę na uczelniach publicznych. Do szkół prywatnych przyjęto ponad 92 tysiące osób.

Najczęściej wybieranym kierunkiem po raz kolejny okazała się informatyka – na studia przyjęto ponad 35 tysięcy osób. Na drugim miejscu znalazło się zarządzanie (21 974 studentów). Trzecie i czwarte miejsce wśród najchętniej wybieranych kierunków zajęły, z niewielką różnicą przyjętych: prawo (19 771) oraz psychologia (19 461).

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane uczelnie, ranking zdominowały w tym roku uczelnie techniczne. Pierwsze cztery miejsca należą do: Politechniki Warszawskiej (ok. 7 kandydatów na jedno miejsce), Politechniki Poznańskiej (6

kandydatów), Politechniki Gdańskiej (5,8) oraz Politechniki Łódzkiej (5,2). Uniwersytet Warszawski, podobnie jak w zeszłym roku, uplasował się na piątym miejscu – o jedno miejsce rywalizowało ze sobą ok. 4 kandydatów.

Najwięcej zgłoszeń odnotowano na chemii i toksykologii sądowej – 21,2 na jedno miejsce. W dalszej kolejności studenci konkurowali o kierunki lekarskie (w przypadku nadzorowanych przez MNiSW – 16,8 studentów). Trzecie miejsce ex aequo zajęły kierunki administracja i logistyka mediów oraz filologia szwedzka – 11,6 zgłoszeń na jedno miejsce.

Więcej: www.nauka.gov.pl.