Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – nagrody

koncert-122W niedzielę 3 lipca br. Koncertem Galowym w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu zakończył się, zorganizowany z inicjatywy Rektora Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Stanisława Adamczaka, dr h.c., III Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich “Święty Krzyż 2016”.

koncert-107

Trzeci dzień Przeglądu rozpoczęła uroczysta msza święta w Sanktuarium na Świętym Krzyżu z udziałem wszystkich chórów, po której wszyscy obecni w Sanktuarium uczestniczyli w Koncercie Galowym. Występy jednak poprzedziło odczytanie werdyktu Jury, w składzie którego zasiedli: prof. Elżbieta Krzemińska (Kierownik Zakładu Dyrygentury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej i chóru Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie), którą wspierali Ewa Robak (doktor sztuki w dyscyplinie dyrygentura, adiunkt w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prowadzi Chór Akademicki, Chór Antidotum oraz Chór Kameralny Fermata) oraz Tomasz Hynek – reżyser, kompozytor, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej oraz Akademii Teatralnej w Warszawie – założyciel i dyrygent Chóru Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wykładowca na wydziale Dyrygentury Chóralnej UMFC w Warszawie), którzy po wysłuchaniu pierwszego dnia Przeglądu, 1 lipca br. w Sali Widowiskowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, Koncertu Inauguracyjnego (który równocześnie był koncertem konkursowym), programu 5 chórów zakwalifikowanych do udział w Przeglądzie, postanowiło przyznać następujące nagrody:

• I nagrodę oraz nagrodę Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie prof. Ryszarda Zimaka dla Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło;
  • II nagrodę oraz nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego pana Adama Jarubasa dla Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach pod dyrekcją Michała Brożka;

ex eaquo:

• III nagrodę oraz nagrodę Rektora Politechniki Świętokrzyskiej prof. Stanisława Adamczaka dla Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej CANTATA pod dyrekcją Marty Stós;
  • III nagrodę oraz nagrodę Prezydenta Kielc pana Wojciecha Lubawskiego dla Chóru Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie pod dyrekcją Joanny Gutowskiej-Kuźmicz;
  • III nagrodę oraz nagrodę Wojewody Świętokrzyskiego Pani Agaty Wojtyszek dla Chóru Kameralnego SGGW w Warszawie pod dyrekcją Pawła Choiny;

oraz

• wyróżnienie oraz nagrodę Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej za stałą współpracę z Klasztorem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu, za zaśpiewane tu koncerty i promocję Świętego Krzyża w kraju dla Akademickiego Chóru Politechniki Świętokrzyskiej pod dyrekcją Małgorzata Banasińska-Barszcz.koncert-56

Podczas Koncertu była okazja usłyszenia przepięknych utworów sakralnych. W wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej CANTATA usłyszeliśmy utwory: „Zdrowaś Królewno Wyborna” (Andrzej Koszewski)  i „Non nobis, Domine” (Rosephanye Powell), Akademicki Chór Politechniki Śląskiej wykonał utwory: „Modlitwa do Bogarodzicy” (Józef Świder) i  Ukarinian Alleluia (Craig Courtney), Chór Kameralny SGGW w Warszawie wykonał utwór „Modlitwa, gdy dziatki spać idą” (Wacław z Szamotuł), w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach usłyszeliśmy utwory „Sub tuum praesidium” (Henryk Jan Botor) i „Lux Aurumque” (Eric Whitacre), a Chór Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zaprezentował „Cantate Domino” (Karl Jenkins) i „Northern Lights” (Ola Gjeilo). Na zakończenie koncertu, połączone siły wszystkich chórzystów w łącznej liczbie ponad 200 osób, zaśpiewały wspólnie: „Psalm Radujcie się Bogu Wszechmocnemu” Mikołaja Gomółki, „A Gaelic Bessing” (John Rutter) i  „Canticorum jubilo” (Georg Friedric Händel). Wspólnym śpiewem dyrygowali: Tomasz Giedwiłło, Michał Brożek i Joanna Gutowska-Kuźmicz.

Koncert Galowy poprowadził Jarosław Bukowski, a rolę gospodarza Przeglądu sprawował Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej. Nowością podczas tej edycji było nawiązanie współpracy z XXII Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Dzięki uprzejmości Dyrektora Festiwalu, Pana Artura Jaronia uczestnicy Przeglądu nie tylko wystąpili na Koncercie Promenadowym w Parku Zdrojowym, ale także mogli skorzystać z sali widowiskowej Samorządowego Buskiego Centrum Kultury, gdzie odbyły się warsztaty wokalne, drugiego dnia Przeglądu, prowadzone przez przewodniczącą jury panią prof. Elżbietę Krzemińską.

W dotychczasowych trzech edycjach Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Akademickich „Święty Krzyż” wzięło udział ponad 600 młodych śpiewaków z 16 uczelnianych chórów z całej Polski, którzy jako goście Politechniki Świętokrzyskiej spędzili bardzo intensywnie i zapewne owocnie trzy dni w województwie świętokrzyskim koncertując, bawiąc się, zwiedzając i nawiązując nowe przyjaźnie.

koncert-42

Honorowy patronat nad przeglądem objęli: Woje

woda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Adam Jakubas, Prezydent Kielc Pan Wojciech Lubawski, JE ks. Biskup ordynariusz diecezji kieleckiej Jan Piotrowski i JE ks. Biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej Kazimierz Nitkiewicz. Patronat Artystyczny sprawował Rektor Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie Prof. zw. Ryszard Zimak, a pracami Rady Artystycznej kieruje prof. UMFC dr hab. Sławek A. Wróblewski – Dziekan Dyrygentury Chóralnej Wydziału Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca.

Współorganizatorami Przeglądu byli: Urząd Miasta Kielce, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego,  Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, Buskie Samorządowe Centrum Kultury oraz Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.