Nieprawidłowości finansowe w Parlamencie Studentów RP

panel_maxresdefault_2Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Mrozek płacił pieniędzmi organizacji w kasynie. „Zachodzi podejrzenie uzależnienia od gier losowych” – mówią przedstawiciele PSRP i informują samorządy uczelniane, że przyczyną wniosku o odwołanie są kłopoty zdrowotne Mrozka.

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej odwołał w niedzielę swojego przewodniczącego, Mateusza Mrozka. Decyzja zapadła podczas nadzwyczajnego zjazdu PS RP. Organizacja wyłania obecnie firmę, która przeprowadzi audyt całej sytuacji finansowej PS RP. Nowym przewodniczącym został Ariel Wojciechowski z Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

“Przyczyną odwołania Mateusza Mrozka był zgłoszony przez przewodniczącego problem zdrowotny, który uniemożliwia dalsze sprawowanie funkcji oraz zarządzanie organizacją i jej finansami. Organizacja rozpoczęła działania wyjaśniające – wyłaniamy firmę, która przeprowadzi audyt, zostało również złożone zawiadomienie do prokuratury” – poinformował PAP w poniedziałek Maciej Kochański z PS RP.

PSRP reprezentuje ogół studentów w Polsce. Zrzesza samorządy studenckie z 406 uczelni, choć samorządy mniejszych nie dysponują samodzielnym prawem głosu na zjazdach. PSRP opiniuje też akty prawne dotyczące studentów. Jego przedstawiciele uczestniczą w pracach komisji sejmow

ych czy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Działacze studenccy obawiają się, że sytuacja może odbić się negatywnie na postrzeganiu środowiska studenckiego w Polsce. Może ucierpieć zaufanie do Parlamentu Studentów RP oraz do samorządów studenckich w Polsce. Mogą także pojawić się spore wątpliwości, czy w PSRP do tej pory wszystko działało dobrze. Mam nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona – komentuje Tomasz Tokarski, szef samorządu KUL i zarazem przewodniczący Forum Uniwersytetów Polskich, jednej z komisji branżowych przy PSRP.

Więcej informacji: www.naukawpolsce.pap.plwww.wariograf.org.