Polska misja edukacyjna do Azji Centralnej

ccac14711280ea05a2cce9e275a836c6

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po raz pierwszy zorganizowało polską misję edukacyjną do Azji Centralnej. Trwała od 3 do 15 kwietnia i dotarła do trzech państw: Kirgistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu.

W kirgiskiej części misji udział wzięły cztery uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu oraz Collegium Civitas. Polska delegacja spotkała się z władzami i kadrą naukową trzech uczelni kirgiskich, w tym jednej z najważniejszych w kraju, Uniwersytetu Państwowego im. J. Balasagyna. Rozmowy dotyczyły m.in. możliwości wymiany studenckiej i akademickiej w ramach współpracy międzyuczelnianej oraz programu Erasmus+.

W ramach ostatniej części misji przedstawiciele trzech polskich (Collegium Civitas, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego) i dwóch uzbeckich uczelni spotkali się, aby przedyskutować

m.in. możliwości współpracy w zakresie wymiany studentów i pracowników naukowych oraz realizacji wspólnych projektów badawczych.

We wszystkich trzech państwach organizowane były dodatkowo spotkania z młodzieżą polonijną oraz osobami uczącymi się języka polskiego na temat możliwości podejmowania studiów w Polsce. Polska delegacja rozmawiała również z pracownikami polskich placówek dyplomatycznych w Biszkeku, Ałmaty i Taszkencie o dotychczasowej współpracy naukowo-dydaktycznej między polskimi uczelniami a partnerami w regionie oraz potencjale jej rozwoju.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.