Rekrutacja studia licencjackie

Trwa rekrutacja na studia licencjackie

Już tylko do początków lipca można próbować swoich sił w rekrutacji na stacjonarne studia pierwszego stopnia. Co musisz wiedzieć o rekrutacji?

Zarejestruj się!

Pierwszy etap rekrutacji na studia I stopnia kończy się ok. 2-7 lipca, w zależności od uczelni. W tym czasie kandydaci muszą założyć indywidualne konta w internetowych systemach rekrutacyjnych uczelni wyższych a także dokonać opłaty rekrutacyjnej.

Jej wysokość waha się od 85 zł w przeważającej większości przypadków, do nawet 150 zł. Co oczywi

ste, podstawą do przygotowania listy rankingowej kandydatów są wyniki uzyskane w trakcie egzaminu maturalnego. Jednak szczegóły rekrutacji leżą w gestii uczelni, dlatego jeżeli jesteśmy zainteresowani konkretnym kierunkiem, warto porównać wymogi dotyczące rekrutacji na kilku oferujących go uczelniach. Dzięki temu, zwiększamy nasze szanse na uzyskanie wymarzonego wykształcenia. Na stronach uczelni można również znaleźć informacje o zasadach przeliczania wyników maturalnych na punkty brane pod uwagę w trakcie rekrutacji, a także progach punktowych.

Co dalej?

Dostanie się na listę rankingową, to jeszcze nie koniec naszej przygody z rekrutacją. W wyznaczonym przez uczelnię terminie musimy dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty, zdjęcie oraz dopełnić formalności. Dopiero wtedy możemy odetchnąć i cieszyć się w pełni wakacjami. Co jednak, jeżeli rekrutacja się nie powiedzie? Nie warto się załamywać! Liczne uczelnie będą prowadzić nabór uzupełniający. W późniejszym terminie można się również rekrutować na studia o charakterze niestacjonarnym. Rekrutacja w ich przypadku jest znacznie łatwiejsza, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń dokonywanych przez kandydatów. Dodatkowo, w wielu przypadkach możliwa jest rekrutacja na studia rozpoczynające się w połowie roku akademickiego, czyli od semestru letniego. Dzięki temu również maturzyści, którzy do egzaminów podejdą dopiero w sesji poprawkowej, nie tracą szansy na rozpoczęcie studiów w roku akademickim 2015/16.