Studia czy praktyka – co bardziej liczy się dla pracodawców?

Studia i praktyka

Czy lepiej angażować się w zdobywanie wiedzy i kolejnych dyplomów, czy raczej możliwie wcześnie rozpocząć pracę zawodową? Jak wyróżnić się na rynku pracy?

Co czwarty Polak ma wykształcenie wyższe

Studia wyższe stały się w Polsce niezwykle popularne. Według „Raportu ze stanu edukacji 2013”, wykształcenie wyższe posiada co czwarty Polak w wieku od 25 do 64 lat.

Oznacza to, że samo wykształcenie może okazać się niewystarczające, by wyróżnić się na rynku pracy. Przeprowadzając rekrutację, pracodawcy coraz częściej biorą pod uwagę predyspozycje kandydatów oraz ich doświadczenie zawodowe. Jak wynika z raportu „Młodość czy wykształcenie”, przygotowanego przez PARP w ramach BKL, na realne zatrudnienie na stanowiska specjalistyczne, największe szanse mają osoby, które posiadają przynajmniej rok doświadczenia zawodowego.

Licencjat ma trudniej

Pracodawcy oczekują więcej od osób, które skończyły studia I stopnia. W ofertach pracy skierowanych do absolwentów studiów licencjackich, pracodawcy określają wyższy próg wymaganego doświadczenia na danym stanowisku specjalistycznym, niż obowiązujący magistrów. Może to wynikać z faktu, że przy rekrutacji na stanowiska specjalistyczne, pracodawcy często większą wagę przywiązują do poziomu wykształcenia i znajomości języków obcych, niż doświadczenia zawodowego. Dodatkowo, począwszy od 2012 r., pracodawcy wykazują coraz mniejszą aprobatę dla kandydatów z wykształceniem licencjackim lub inżynierskim.

Studiować czy pracować?

Raport PARP wskazuje, że o ile inżynierowie radzą sobie na rynku pracy bez studiów II stopnia, o tyle licencjaci planujący karierę zawodową powinni jednak zaopatrzyć się w dyplom magistra. Ułatwi im to poszukiwanie pracy – pracę ma tylko ok. 63% licencjatów, podczas gdy wśród absolwentów studiów II stopnia – ponad 80%. Dyplom magistra zwiększa również zarobki – średnio o ok. 400 zł w stosunku do zarobków absolwentów studiów I stopnia w przypadku mężczyzn i 300 zł w przypadku kobiet. Warto więc ukończyć studia magisterskie, jednocześnie angażując się, w miarę możliwości, w pracę i/lub praktyki i staże. Będzie to z pewnością istotnym atutem przy rekrutacjach.

Jedna myśl na temat “Studia czy praktyka – co bardziej liczy się dla pracodawców?”

  1. Hej, wlasnie zastanawiam sie nad studiowaniem dietetyki. Chcialam jednak spytac czy jest to bardzo trudny kierunek dla kogos po profilu humanistycznym? W sensie, wiem ze jestem w stanie zdac na maturze biologie na podstawie, natomiast z chemia jest gorzej, raczej nie mialam szczescia w tym temacie. Czy te studia sa bardzo wymagajace jesli chodzi o znajomosc chemii?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + six =