Ile zarobisz po studiach licencjackich

Wprowadzenie w Polsce systemu bolońskiego doprowadziło do podzielenia studiów wyższych na studia I i II stopnia. Czy opłaca się kończyć edukację z dyplomem licencjata?

Studia licencjackie

Studia pierwszego stopnia kończą się w Polsce uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata lub inżyniera. Absolwent studiów I stopnia, po obronie pracy dyplomowej, zdobywa wykształcenie wyższe zawodowe. Zdecydowana większość licencjatów decyduje się na kontynuowanie studiów.

Wpływ ma na to z pewnością powszechne przekonanie, że „pełne” wykształcenie wyższe osiągane jest dopiero wraz ze zdobyciem dyplomu magistra. Ci, którzy poprzestają na studiach pierwszego stopnia, muszą liczyć się z tym, iż ich zarobki będą niższe od tych, jakie uzyskują pracownicy z tytułem magistra. Badania w ramach Diagnozy Społecznej 2013 dowodzą, że absolwenci studiów licencjackich zarabiają średnio o 8% więcej, niż ich mniej wykształceni rówieśnicy, podczas gdy magistrowie – o 42% więcej.

Ile możesz zarobić?

Według danych pozyskanych podczas Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana wynagrodzeń osób z wykształceniem wyższym zawodowym (licencjatów oraz inżynierów) wyniosła w 2013 roku 3800 zł brutto. W przypadku osób z wykształceniem wyższym magisterskim kwota ta była wyższa i wyniosła 4950 złotych brutto. Warto pamiętać, że wiele osób opuszczających uczelnie wyższe po uzyskaniu dyplomu licencjata, decyduje się na ten krok z powodu otrzymania intratnej oferty pracy. Wysokość wynagrodzenia może znacznie się różnić w zależności od ukończonego kierunku studiów, miejsca zamieszkania, a także zdolności i predyspozycji zawodowych kandydata.

Czy to się opłaca?

Licencjatom trudniej jest znaleźć pracę, 63% z nich odnajduje się na rynku pracy, w przypadku magistrów jedynie 22% ma trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Zaprzestanie studiów po uzyskaniu dyplomu licencjata nie jest w większości przypadków opłacalne. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że osoby z dyplomem magistra mają większe szanse na znalezienie opłacalnej pracy, niż licencjaci. Warto na koniec zwrócić uwagę na fakt, iż niektórych kierunków studiów nie da się ukończyć w trzy lata. Psychologowie czy lekarze nie mają możliwości uzyskania dyplomu licencjata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten − five =