Studia licencjackie kontra inżynierskie? Co wybrać i czym się kierować?

Wprowadzenie systemu bolońskiego zaowocowało podziałem dotychczas jednolitych studiów magisterskich na studia I i II stopnia.

Te pierwsze możemy skończyć uzyskując dyplom licencjata lub inżyniera.

Licencjat i co dalej

Jedynie niewielki odsetek młodych Polaków decyduje się zakończyć studia po uzyskaniu dyplomu studiów I stopnia. Badania PARP wskazują, że w latach 2008-2013 tylko 11% absolwentów kończyło edukację na poziomie studiów licencjackich. Większość studentów dąży do uzyskania dyplomu magistra. Dyplom licencjata jest nadal niedoceniany przez pracodawców, a jeśli już gotowi są oni zatrudnić osobę po studiach I stopnia, to jej zarobki są na ogół niższe bądź też wymagane jest od niej większe doświadczenie zawodowe.

Inżynier – prestiż studiów technicznych

Studia techniczne uważane są za bardziej prestiżowe i przyszłościowe niż kierunki humanistyczne. Dlatego też coraz więcej uczelni poszerza swoją ofertę o studia inżynierskie. Inżynierowi będzie prawdopodobnie łatwiej znaleźć pracę niż licencjatowi, o ile oczywiście będzie specjalistą w swojej dziedzinie. Dyplom inżyniera zaczyna jednak powoli tracić swoją wartość, z uwagi na lawinowo rosnącą popularność studiów technicznych i inżynierskich. Niemniej absolwent dobrych studiów technicznych, który ukończył kierunek popularny wśród pracodawców (np. informatyk), raczej nie powinien mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Jak podjąć decyzję?

Studia humanistyczne zyskały złą sławę w ostatnich latach. Wynika to z faktu, że dość duży odsetek absolwentów kierunków hum

anistycznych ma problemy na rynku pracy. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że studia humanistyczne są mniej perspektywiczne od technicznych. Kluczem do sukcesu na rynku pracy jest specjalistyczna wiedza i odpowiednie kompetencje. Dlatego wybierając rodzaj studiów, powinniśmy przede wszystkim kierować się swoimi zainteresowaniami oraz zdolnościami, oceniając jednak także perspektywy zawodowe. Sam dyplom inżyniera z mało poszukiwanej wśród pracodawców dziedziny nie będzie bowiem gwarantem sukcesu na rynku pracy. Pamiętajmy również, że studia inżynierskie trwają semestr dłużej, niż licencjackie.

Poznaj uczelnię: Politechnika Warszawska