Najchętniej wybierane w 2014 roku, czy wybór popularnego kierunku ma sens?

Studia licencjackie

Nie ma jeszcze pełnych danych dotyczących tegorocznej rekrutacji, jednak wszystko wskazuje, że tegoroczni maturzyści wybierali podobnie jak poprzednie roczniki.

Ekonomia, rachunkowość i zarządzanie

Kierunki ekonomiczne od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością wśród maturzystów. Kandydaci mogą składać papiery na ekonomię i kierunki pokrewne prowadzone przez uniwersytety (jak zrobiło 3 tys. osób na UW) czy politechniki, albo zdecydować się na warszawską SGH lub jeden z uniwersytetów ekonomicznych. Czy warto?

Badania Kapitału Ludzkiego PARP wskazują, że pracodawcy poszukują specjalistów w dziedzinie ekonomii i zarządzania, jednak ich wymagania wobec nich są dość duże – bezrobotnych jest ponad 13% absolwentów zarządzania z ostatnich 10 lat. Warto studiować kierunki ekonomiczne tylko, jeśli zamierzamy dążyć do specjalizacji, która wyróżni nas na rynku pracy (najlepiej w połączeniu ze znajomością języków obcych, bardzo cenioną przez pracodawców).

Politechniki – kierunki strategiczne?

Wybór politechniki i kierunku zamawianego przez MNiSW jest na ogół dobrą decyzją. Badanie PARP dowodzi, że absolwenci matematyki, budownictwa, fizyki czy informatyki nie muszą martwić się o pracę – pracy nie ma od 3 do 6% absolwentów tych kierunków z ostatnich 10 lat. Jednak nie wszystkie kierunki zamawiane gwarantują zatrudnienie. Osoby z dyplomem z inżynierii środowiska, ochrony środowiska a także chemicy mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy (ok. 9-10% bezrobotnych absolwentów z ostatnich 10 lat).

Lekarzem być… a może prawnikiem?

Kierunki lekarskie i dentystyczne kształcą specjalistów, na których istnieje permanentne zapotrzebowanie na rynku pracy. Nieco gorzej mogą poradzić sobie absolwenci prawa, wśród których odsetek bezrobotnych jest relatywnie duży. Prawo jest jednak specyficznym kierunkiem, gdzie dyplom jest dopiero początkiem drogi, której dalszym etapem są aplikacje prawnicze. Wybierając kierunek studiów nie powinniśmy kierować się popularnością, tylko osobistymi preferencjami. Na rynku pracy istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów, więc decydując się na studia powinniśmy wybrać kierunek, na którym będziemy z zaangażowaniem zdobywać niezbędne kwalifikacje. Warto już w momencie wyboru studiów zastanowić się nad przyszłą ścieżką kariery i mieć „pomysł na siebie”, a wtedy nawet niszowy i mało popularny kierunek nie będzie dla nas przeszkodą.